niedziela, 10 maja 2015

Biżuteria i koraliki dla bystrzaków- recenzja


Informacji o tworzeniu biżuterii można szukać w internecie. Liczba dostępnych tutoriali jest ogromna a fora internetowe są świetnym źródłem informacji o technikach. Na rynku dostępne są również gazety o tworzeniu biżuterii (i nie tylko). Pisałam wcześniej o Beading Polska, magazynie o tworzeniu z koralików. Dzisiaj postanowiłam się pochylić nad pewną książką o tworzeniu biżuterii. Do książki Biżuteria i koraliki dla bystrzaków przyciągnął mnie tytuł (dla bystrzaków to przecież dla mnie!:))Książka jest dość gruba, ma prawie 400 stron. Dużym minusem jest jej cena. Na książce jest napisane, że kosztuje 59 zł ale w internecie ceny zaczynają się od ok. 40 zł.

Według autorki z książki dowiemy się:
  • jak przygotować profesjonalny warsztat pracy,
  • jak tworzyć małe dzieła sztuki z koralików,
  • jak wykonywać ozdoby własne oraz według wzoru.
Poza tym w książce znajdziemy:
  • 70 instrukcji,
  • wskazówki dotyczące różnych metod tworzenia,
  • pomysły na ozdoby dla panów,
  • sposoby ożywienia starych przedmiotów,
  • rady jak zarabiać, informacje o błędach, których należy unikać,
  • DVD zawierające instrukcje w formie video. 
Na początku możemy przeczytać o sposobach pobudzenia kreatywności, miejscach z których brać inspiracje i pierwszy tutorial. Moim zdaniem informacje typu, że inspiracji można szukać w internecie czy czasopismach o tworzeniu biżuterii nie są zbyt odkrywcze, skoro jesteśmy bystrzakami. 
Następny rozdział o narzędziach i technikach jest zdecydowanie bardziej wart uwagi. Osoby początkujące mogą tu znaleźć informacje o sznurkach, szczypcach, ogniwkach, biglach i wielu innych niezbędnych i mniej potrzebnych rzeczach przy tworzeniu biżuterii. Opis każdego z przedmiotów ma kilka zdań i jeżeli miałabym się czegoś przyczepić to tego, że opisy są troszeczkę za długie. 
Następny rozdział jest o koralikach, kryształkach, perłach i kamieniach. Podobnie jak w poprzednim rozdziale autorka opisuje nam w kilku zdaniach wszystkie elementy. Jest też kilka zdań jak unikać błędów podczas kupowania i rada, której chyba mało, który rękodzielnik przestrzega: "Nie kupuj więcej [koralików], niż potrzebujesz". 
Ostatni rozdział w części 1 jest o tym jak przygotować sobie warsztat. W oczy od razu rzuciła mi się ilustracja teczka do zabierania ze sobą zestawu do biżuterii w podróż! Jako, że jestem bystrzakiem i była podana strona internetowa to www.beadbuddy.net. Niestety nie jestem na tyle bystra by sprawdzić cenę.


Po pierwszych 104 stronach czeka najbardziej interesująca część 2 o tworzeniu biżuterii. Mimo, że nie jestem świeżakiem liczyłam, że któraś instrukcja mnie zaskoczy i nauczy mnie czegoś nowego. Jedna instrukcja jest na temat druty z pamięcią kształtu jako obroża na szyję ja pisałam kiedyś o wersji na rękę. Nie obyło się bez małych biżuteryjnych grzechów pod tytułem goły, powyginany drut. Nie było nic co mnie zaskoczyło, niestety. 
Oczywiście w książce znajduje się rozdział jak zarabiać na swoim hobby, który moim zdaniem powinien być zastąpiony większą instrukcji, które zdecydowanie bardziej przydadzą się początkującym.


Podsumowując książka ma i wady i zalety. Jest to przyzwoita publikacja. Poleciłabym ją początkującym osobom, bardziej zaawansowane raczej nie znajdą wielu nowych informacji. Dodatkowo moim zdaniem opisy są trochę za długie. Mniej słów, więcej zdjęć oraz instrukcji i było by zdecydowanie lepiej. 

Ktoś czytał? A może jest jakaś książka o tworzeniu, która skradła Wam serce? 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuje za komentarz. :)
Komentarze to nie tablica ogłoszeń i miejsce na linki do Twojej strony.